Zaměření na hegemonii amerického dolaru: Rusko, Čína a země BRICS plánují vytvořit novou mezinárodní rezervní měnu

Zatímco údaje o inflaci v Evropě a USA minulý měsíc výrazně vzrostly, Rusko a členové zemí BRICS odhalili, že lídři v pěti hlavních rozvíjejících se ekonomikách jsou uprostřed „vytváření mezinárodní rezervní měny“. Analytici se domnívají, že rezervní měna  má konkurovat americkému dolaru a měně zvláštních práv čerpání (SDR) Mezinárodního měnového fondu (MMF), což je jednotná měnová a účetní jednotka užívaná v rámci MMF.

Vladimir Putin odhalil vytvoření nové mezinárodní rezervní měny – Turecko, Egypt a Saúdská Arábie zvažují připojení k BRICS

Během posledního měsíce se Západ potýkal s rozžhavenou inflací a raketově stoupajícími cenami energií. Politici ve Velké Británii, Evropě a USA se pokoušejí svalit vinu ekonomické kalamity na řadu věcí, jako je válka mezi Ukrajinou a Ruskem a Covid-19.

Údaje o spotřebitelských cenách z minulého měsíce v Americe a Evropě se vyšplhaly na historická maxima a mnoho analytiků tvrdí, že západní země jsou v recesi nebo ji brzy zažijí. Mezitím se členové zemí BRICS setkali na 14. summitu BRICS, aby diskutovali o světových záležitostech.

Během summitu ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že pět ekonomik – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika plánují vydat „novou rezervní měnu“.

„Záležitost vytvoření mezinárodní rezervní měny na základě koše měn našich zemí je předmětem přezkumu,“ řekl Putin. „Jsme připraveni otevřeně spolupracovat se všemi férovými partnery,“ dodal. Turecko, Egypt a Saúdská Arábie navíc zvažují vstup do skupiny BRICS. Analytici se domnívají, že krok BRICS k vytvoření rezervní měny je pokusem podkopat americký dolar a SDR MMF.

„Jde o krok k řešení vnímané americké hegemonie MMF,“ vysvětlil na konci června globální šéf trhů ING Chris Turner. “BRICS to umožní vybudovat si vlastní sféru vlivu a měnu v tomto sektoru.”

Zatímco novinky o rezervní měně vytvořené BRICS může být pro některé překvapením, konkrétní zprávy o členských zemích, které bojují proti americkému dolaru, byly hlášeny již delší dobu. Na konci května 2022 zpráva Global Times uvedla, že členové byli vyzváni, aby ukončili svou závislost na globální dominanci dolaru.

Putin uvedl, že kontakty mezi ruskými obchodními kruhy a podnikatelskou komunitou zemí BRICS se zintenzivnily. Ruský prezident dále poznamenal, že obchody indických maloobchodních řetězců budou hostit v Rusku a čínská auta a hardware se budou pravidelně dovážet. 

Originální článek Zaměření na hegemonii amerického dolaru: Rusko, Čína a země BRICS plánují vytvořit novou mezinárodní rezervní měnu pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *