Visa vs. Lightning Network – nárůst transakcí

Visa vs bitcoinová Lightning Network, centralizovaná platební síť vs vyhrazená druhá vrstva BTC, jak se zvýšily transakce?

Visa vs. BTC Lightning Network

Nedávno bylo oznámeno, že platební gigant Visa zvýšil počet transakcí o 16 % oproti předchozímu roku. Konkrétně se jedná o celkem 49,3 miliardy transakcí ve druhém čtvrtletí roku 2022.

Skvělý výkon centralizované sítě Visa ve srovnání s dobrým decentralizovaným konkurentem, bitcoinovou Lightning Network (LN), řešením druhé vrstvy pro transakce BTC.

Kapacita LN totiž minulý týden přesáhla 4 200 BTC. Nyní má ve svém protokolu uzamčeno více než 4 200 BTC, což umožňuje rychlejší a levnější transakce. To je +8% nárůst uzamčených BTC ve srovnání s předchozími dvěma týdny a +27% od začátku roku.

Stojí za zmínku, že ve srovnání s 19 miliony BTC v oběhu, 4 200 odpovídá jen o málo více než 0,02 %, takže v tomto ohledu stále existuje značný prostor pro růst. 

Při srovnání Visa a BTC Lightning Network (LN) se k záležitosti v dubnu vyjádřil i americký bankovní gigant Morgan Stanley, který považuje LN za lepší než Visa. Zmínil například aplikaci Strike s tím, že přímo soutěží se službami jako Visa Direct, která nabízí vypořádání plateb v reálném čase. Co ale poznamenal, byl rozdíl v poplatcích za transakce, kde budou obchodníkům účtovány.

Banka také citovala zprávu společnosti Arcane Research, která uvádí, že LN umožňuje uživatelům provádět transakce okamžitě, přičemž každý rok zaznamenává ohromující 410% nárůst .

A nejen to, v březnu 2022 více než 80 milionů lidí přistoupilo k platbám Lightning Network prostřednictvím aplikací. Je to proto, že díky aplikacím jako Strike nebo Chivo mnoho uživatelů BTC neví, že pro transakce používají LN.

Naproti tomu zpráva uvádí, že během léta 2021 bylo jen něco málo přes 100 000 uživatelů LN. Vzhledem k tomu, že tyto transakce nejsou veřejné, však není možné mít spolehlivá a ověřitelná data, ale je možné provádět odhady.

Jedním parametrem, který poskytuje představu o tom, jaká moc je Lightning Network využívána a preferována před tradičními transakcemi v řetězci, je medián hodnoty jedné transakce zaznamenané na blockchainu Bitcoin.

V současné době je tato hodnota 500 USD, přičemž průměrná hodnota dosahuje až 200 000 USD.

Pokud je tedy medián hodnoty transakcí, které jsou denně zaznamenávány na blockchainu Bitcoin, až 500 USD, znamená to, že velké množství transakcí menších částek se nyní provádí prostřednictvím LN, aniž by procházely blockchainem.

Originální článek Visa vs. Lightning Network – nárůst transakcí pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *