Více než 33 % objemu NFT pochází z „Wash tradingu“

Nezaměnitelné tokeny (NFT) byly pravděpodobně nejžhavějším tématem konce roku 2021 a začátku roku 2022. Díky projektům jako Bored Ape Yacht Club, Azuki, Okay Bears a dalším trh s NFT rostl.

Ale jak se všeobecný trh dostal do propadu, tlak pocítily i nezaměnitelné tokeny. V důsledku toho se ocenění zhroutila a u špičkových projektů, jako je BAYC, jejich minimální ceny utrpěly. Uprostřed toho všeho sužují sektor i další problémy, jako jsou cenové manipulace. Tento typ obchodování je známý jako Wash trading.

Wash trading je zodpovědný za třetinu objemu obchodování NFT

Wash Trading je proces umělého navyšování ceny aktiva, simulující obchodní aktivitu. Představte si například, že si dotyčný “obchodník” koupí NFT za 1 ETH. Chce však, aby to vypadalo, že jde o drahý sběratelský předmět, který sehnal za výhodnou cenu. K tomu si vytvoří další peněženku a token si od sebe “koupí” například za 10 ETH.

Díky blockchainu každý, kdo zkontroluje tento NFT, uvidí, že byl nejprve zakoupen za 1 ETH a poté prodán za 10, což vytváří iluzi, že hodnota položky vzrostla.

Někdo se pak může rozhodnout utratit více než 10 ETH za NFT v domnění, že kupuje něco drahého. Ve skutečnosti však místo nákupu vzácného předmětu daná osoba bude kupovat NFT se zmanipulovanou cenou.

Tento problém lze rozšířit tak, aby sloužil několika účelům. Zakladatelé mohou například uměle navyšovat objem obchodování svých sbírek tak, aby se staly trendy napříč různými platformami.

Vijay Pravin, generální ředitel a zakladatel poskytovatele dat NFT bitsCrunch, řekl, že toto je největší problém, kterému odvětví NFT čelí. Podle něj více než třetina celkového objemu obchodů NFT napříč všemi trhy podléhá operacím jako je tato.

Pravin se domnívá, že je to proto, že trh NFT je stále velmi mladý. Věří však, že se v průběhu času sektor od „junk projektů“ očistí.

Na druhou stranu věří, že projekty jako BAYC a CryptoPunks pravděpodobně nezmizí. Jde totiž o robustní projekty, které přinesly do sektoru kryptoměn velkou hodnotu.

Originální článek Více než 33 % objemu NFT pochází z „Wash tradingu“ pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *