USDT po více než dvou měsících obnovuje plnou paritu s dolarem

Po více než dvou měsících stablecoin Tether (USDT) konečně obnovil svou 100% paritu s dolarem. Podle CoinMarketCap se cena USDT 20. července vrátila na úroveň 1 USD a posledních sedm dní zůstala stabilní. Díky tomu stablecoin zaznamenal první týden parity od kolapsu stablecoinu TerraUSD (UST) ve druhém květnovém týdnu.

USDT obnovuje paritu s dolarem. Zdroj: CoinMarketCap.
USDT obnovuje paritu s dolarem. Zdroj: CoinMarketCap.

Největší stablecoin obnovil paritu s dolarem

Až do druhého květnového týdne byl UST třetím největším stablecoinem na světě, za USDC a USDT samotným. Jeho cena se však od 12. května propadla a v následujících 15 dnech ztratila na hodnotě více než 70 %. To, co se stalo UST, spustilo na trhu všeobecnou paniku, která způsobila, že investoři převáděli další stablecoiny. V důsledku toho několik z nich ztratilo paritu s dolarem, včetně USDT, který ztratil 8 % své hodnoty.

V tomto ohledu klesla cena USDT na některých burzách po krachu UST na úroveň 0,92 USD. Cena stablecoinu se odrazila, ale zůstala v rozmezí 0,98 – 0,99 dolarů až do června a většiny července.

Během tohoto období klesla tržní kapitalizace Tetheru o 16 miliard dolarů a za dva měsíce dosáhla 65 miliard dolarů. Pokles byl způsoben nárůstem odkupů USDT, ale i přes podezřením ohledně zajištění USDT Tether obsáhl všechny výběry.

Jinými slovy USDT prošel zátěžovým testem trhu, odolal zpětným odkupům za volatilních podmínek a nakonec znovu získal paritu.

„Posledních pár měsíců bylo rozhodně zátěžovým testem pro stablecoiny po kolapsu UST a prudkém poklesu tržní kapitalizace USDT,“ řekla Clara Medalie, ředitelka výzkumu ve společnosti Kaiko. “Tether prokázal svou schopnost zpracovat miliardy výkupů navzdory přetrvávajícím pochybnostem o složení svých rezerv.”

Společnost Tether Limited dlouho tvrdila, že hodnota jejího stablecoinu je 100% kryta aktivy, aby byla zajištěna parita s dolarem. Společnost však byla kryta vysoce rizikovými cennými papíry, zejména půjčkami spojenými s čínskými společnostmi, které čelí potížím.

V posledních měsících však Tether snížil expozici vůči tomuto typu investic. V květnu společnost zveřejnila nezávislý audit, ve kterém odhalila, že snížila 60 % své expozice vůči těmto cenným papírům. Rezervy společnosti tvořeny takto:

  • Americké státní dluhopisy: 39,2 miliardy USD;
  • bankovní vklady: 4,1 miliardy USD;
  • fondy peněžního trhu: 6,7 miliardy USD;
  • zajištěné půjčky: 3,1 miliardy dolarů.

Zatímco USDT má dolarové rezervy, UST je stablecoin podporovaný algoritmy a tokenem LUNC, jehož hodnota je vázána na samotný stablecoin. Takové nastavení ponechává tento typ stablecoinů zranitelný vůči spekulativním útokům, což se skutečně stalo.

Originální článek USDT po více než dvou měsících obnovuje plnou paritu s dolarem pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *