Top krádeže ve světě NFT

Odvětví NFT zaznamenalo boom koncem roku 2020 a začátkem roku 2021. Tento vývoj také probudil zájem hackerů, kteří zneužili zranitelnosti systému ke krádeži velkých částek peněz. 

Rostoucí krádeže NFT ze strany hackerů

Trh, který neustále roste, jak v ekosystému, tak v počtu, se stává atraktivnějším pro investory, ale také pro hackery.

Navzdory silné fázi medvědího trhu, kterou kryptoměny právě prošly, se sektor NFT nadále vyvíjí a inovuje a nachází zajímavé aplikace protínající skutečný a digitální svět.

Technologie Nezaměnitelných tokenů je však stále relativně nová a jako taková má některé nedostatky. Ani infrastruktura velkých projektů se netěší extrémní bezpečnosti, i když ne vždy jsou dotčenými stranami.

Někdy jsou peněženky uživatelů hacknuty nebo jsou zneužity chyby přítomné ve smart kontraktech platforem. V jiných případech se uživatelé ocitnou obětí rug pullu, krádeže zaměstnanci nebo, což je v tomto odvětví rozšířená praxe phishingových podvodů.

Toho se obvykle dosahuje přesměrováním na odkazy a/nebo webové stránky, které jsou kopiemi originálu, prostřednictvím kterých je možné získat soukromé klíče peněženek poté, co uživatelé autorizovali „škodlivou“ transakci.

Podle analýzy společnosti Comparitech se první krádeže datují na počátek 20. letí, které pak narůstaly ve stále větší míře. Od té doby se celková hodnota hacků ukázala být asi 86 milionů USD, s celkovým počtem 166 „krádeží“.

Rok 2022 zažívá nejvyšší objemy krádeží digitálního majetku a jen v březnu jich bylo zaznamenáno 31. Mezi posledními byla společnost Omni, která minulý měsíc utrpěla útok ve výši 1,4 milionu dolarů .

Největší krádeže v odvětví NFT

Od roku 2020 do současnosti se objevilo mnoho projektů, které přilákaly mezi hackery určitý zájem. Mezi největšími v historii, počítané podle množství dolarů ukradených v době útoku, je na prvním místě Lympo , dceřiná společnost platformy NFT Animoca Brands, během kterého bylo ukradeno 165,2 milionů tokenů LMT (18,7 milionů dolarů).

Hned za nimi je Farmers World, kryptohra na blockchainu WAX, které bylo k listopadu 2021 ukradeno více než 100 milionů juanů, tedy asi 15,7 milionu dolarů .

Na třetím místě je pravděpodobně světově nejznámější kolekce NFT, Bored Ape Yacht Club. V dubnu 2022 byl hacknut oficiální účet Instagramu a použit k nalákání některých nešťastných uživatelů k připojení jejich peněženek. Výsledkem bylo 10 odcizených NFT ze sbírky v celkové hodnotě 13,7 milionů USD.

Určitě to nebudou poslední, ale existuje jasná potřeba zvýšit povědomí v komunitě, aby se těmto druhům útoků co nejvíce zabránilo. Kromě toho, jak se technologie blockchainu stává inovativnější, smart kontrakty a následně i decentralizované platformy budou bezpečnější a pro hackery bude stále obtížnější „prolomit systém.

Originální článek Top krádeže ve světě NFT pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *