Solana zaznamenala pokles objemu díky rostoucím bezpečnostním obavám: Messari

Navzdory nepříznivým podmínkám na trhu, které negativně ovlivňují blockchainy první vrstvy, ekosystém Solana pokračoval ve zlepšování stability své sítě a rozšiřování své uživatelské základny, uvedla analytická společnost Messari ve své zprávě. Znatelné poklesy klíčových metrik však ukazují, že vyzyvatel Etherea čelí problémům s udržením vysoké síťové aktivity a objemu kvůli přetrvávajícím obavám o bezpečnost.

Zpráva Messari o ekosystému Solana

Po explozivním růstu v roce 2021 zaznamenala Solana ve druhém čtvrtletí pokles využití sítě a finanční výkonnosti. Průměrný počet denních transakcí se snížil o 17,6 % a výnosy poklesly o 44,4 % kvůli zhoršenému mezičtvrtletnímu výkonu sítě.

Počet aktivních uživatelů, kteří zaplatili alespoň jednu transakci denně, však v květnu dosáhl historického maxima 450 000, v průměru kolem 320 000 během 2. čtvrtletí. Kromě toho, ze blockchain vyřešil problémy s opakujícími se výpadky, které ničily stabilitu sítě, implementoval na konci května rané fáze Mainnet Beta v1.10 Series, což vedlo k následnému zvýšení aktivity.

„Pro perspektivu, průměrná denní TPS klesla až na ~700 v době zhoršeného výkonu sítě. Poté, co se začala zavádět verze 1.10, TPS dosáhlo historických maxim nad 3 000.“

Pokud jde o počet vývojářů pracujících v ekosystému, Solana pokračoval v měsíčním sestupném trendu se zhruba 8 000 aktivními vývojáři v červnu, což je téměř 50 % pod číslem zaznamenaným v listopadu 2021.

Messari pohlížela na Solanu jako na přední síť vrstvy 1, která dosáhla stabilního počtu TVL, rovnoměrně distribuovaných napříč různými protokoly DeFi. Větší úroveň diverzifikovaného TVL by mohla celkově snížit rizika ekosystému. TVL však začala průměrným tempem klesat (-68 %). Pro kontext, celé DeFi bylo ve druhém čtvrtletí v troskách, přičemž celková TVL klesla z 228 miliard USD na 75 miliard USD, což představuje 67% pokles v USD.

Na rozdíl od zpomalení objemu DeFi aktivita NFT založená na Solaně drasticky vzrostla, přičemž masivní pozornost v tomto čtvrtletí upoutala renomovaná tržiště, jako je Magic Eden a Serum. Počet nově vytvořených NFT v síti se ve druhém čtvrtletí zvýšil na 7 milionů, což představuje mezičtvrtletní nárůst o 46 %. Solana navíc za Ethereem udržela svou pozici druhé největší sítě podle sekundárního objemu prodeje NFT.

Budoucnost

Při pohledu do budoucna můřeme očekávat nadcházející vydání Neon EVM na mainnetu, Solana Mobile Stack a pokrok Solana Pay s cílem dále rozšířit přijetí ekosystému. Obavy týkající se spolehlivosti sítě však nadále zatěžují uživatele.

Notoricky známé výpadky poškozující fundamenty a pověst blockchainu. Jak bylo zmíněno výše, zavedení řady v1.10 stabilizovalo síť, ale v komunitě stále přetrvávají relevantní obavy.

Originální článek Solana zaznamenala pokles objemu díky rostoucím bezpečnostním obavám: Messari pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *