Proruské polovojenské jednotky na Ukrajině obdržela dary 2,2 milionu USD v kryptoměnách, uvádí Chainalysis

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou, která začala v únoru tohoto roku, přinesla dary v kryptoměnách dvěma národům, které považovaly digitální aktiva za způsob financování svých vojáků. Nová data shromážděná analytickou firmou Chainalysis nyní ukazují, že ruské polovojenské skupiny na Ukrajině během probíhající války obdržely dary v kryptoměnách ve výši 2,2 milionu dolarů.

Ruské polovojenské skupiny dostaly kryptoměny

Podle průzkumu byly dary většinou v Bitcoinu. Celkem ruské jednotky obdržely 1,45 milionů USD v BTC; 3 miliony 590 000 USD v ETH; více než 200 000 USD v USDT a TRX; 21 174 USD v Litecoinu (LTC); a 2 363 USD v Dogecoinu (DOGE).

Na začátku války se několik proruských polovojenských skupin, včetně dobrovolnických skupin, obrátilo na sociální sítě a požádalo o dary na financování vojenských nákupů.

Podle Chainalysis obdrželo dary v kryptoměnách nejméně 54 organizací. Prostředky skupiny využily a využívají na nákup vybavení. Kromě toho také využívají dary k šíření propagandy ve prospěch Ruska.

Také podle zprávy skupiny využívají sociální sítě k tomu, aby prostřednictvím obrázků propagovaly vybavení získané za dary. Zároveň informují, jak budou uplatňovat těmi budoucí.

Kryptoměny, aby se vyhnuly sankcím

Společnost také uvedla, že kromě polovojenských jednotek propagovaly darování kryptoměn proruským silám různé subjekty a lidé, kteří trpěli sankcemi.

Jak zpráva zdůrazňuje, jednou z takových osob je Alexandr Žučkovskij, který byl sankcionován za svou příslušnost k teroristické skupině Hnutí imperiálního Ruska (RIM). Nabízel jak možnost darování kryptoměn RIM, tak projektu Terricon. Terricon požaduje darování kryptoměn na podporu skupin milicí Donbasu a uvedl, že kryptoměny používá ve snaze vyhnout se sankcím.

Blockchainové analýzy provedené Chainalysis odhalují, že projekt získává přibližně 11 % svých finančních prostředků z kryptomixérů. Projekt navíc posílá 29 % svých prostředků prostřednictvím moskevské burzy, která je známá praním peněz v kryptoměnách.

Nakonec Chainalysis zdůraznil, že transparentnost blockchainu umožnila sledovat tyto prostředky a identifikovat tyto polovojenské skupiny. Pokud by jednání probíhala v hotovosti, bylo by jejich dohledání obtížnější.

Dary Ukrajině

Stojí za zmínku, že i když je 2,2 milionu dolarů významné číslo, je to stále málo ve srovnání s tím, co bylo darováno v kryptoměnách Ukrajině.

Přesné částky jsou nepřesné, ale odhaduje se, že Ukrajina získala více než 60 milionů dolarů v darech kryptoměn od doby, kdy Rusko v únoru zahájilo invazi.

Originální článek Proruské polovojenské jednotky na Ukrajině obdržela dary 2,2 milionu USD v kryptoměnách, uvádí Chainalysis pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *