Prezident Biden a ministryně financí trvají na tom, že recese v USA není nevyhnutelná

Prezident Joe Biden a ministryně financí Janet Yellenová říkají, že americká recese není nevyhnutelná, čímž odmítají obavy mnoha ekonomů, kteří nadcházející recesi předpovídají. Kromě toho Biden trval na tom, že USA „překonají tuto inflaci“, zatímco Yellenová připustila, že „inflace je nepřijatelně vysoká“.

Biden: Americká recese není nevyhnutelná

Prezident Joe Biden v pondělí v Rehoboth Beach v Delaware novinářům zopakoval, že americká recese není „nevyhnutelná“. V otázce o možné recesi reportér řekl: “Ekonomové říkají, že recese je pravděpodobnější než kdy jindy.”

Prezident reportéra rychle přerušil slovy: „Většina ne. No tak, nevymýšlejte si věci.” Biden dodal: „Teď zníte jako republikánský politik. Dělám si srandu. To byl vtip, to byl vtip.” Prezident prohlásil „žerty stranou“, pokračoval:

Ne, myslím, že není. Dnes ráno jsem mluvil s Larrym Summersem, na recesi není nic nevyhnutelného.

Biden odkazoval na rozhovor, který vedl s bývalým ministrem financí Lawrencem Summersem, ten v neděli NBC řekl: „Nejlepší odhad je, že recese je před námi.

Summers vysvětlil svou prognózu recese: „Zakládám to na skutečnosti, že u nás nebyla situace jako nyní, s inflací nad 4 % a nezaměstnaností nad 4 %, aniž by během roku nebo dvou následovala recese. A tak si myslím, že Fed udělá to, co je nezbytné k zastavení inflace, zvýší úrokové sazby natolik, že ekonomika sklouzne do recese.

Nebylo to poprvé, co Biden odmítl obavy, že se blíží americká recese. V rozhovoru pro Associated Press poté, co Federální rezervní systém minulý týden oznámil největší zvýšení sazeb od roku 1994, uvedl:

Za prvé, není to nevyhnutelné. Za druhé, jsme v silnější pozici než kterýkoli národ na světě, abychom překonali tuto inflaci.

Yellenová očekává, že americká ekonomika zpomalí, ale tvrdí, že recese není vůbec nevyhnutelná

Bidenův optimismus ohledně ekonomiky USA sdílí i ministryně financí Janet Yellenová. Pro ABC News v neděli řekla, že recese, které se mnozí Američané obávají, není vůbec bezprostřední.

„Očekávám, že ekonomika zpomalí, roste, protože trh práce se zotavuje a my jsme dosáhli plné zaměstnanosti. Je přirozené, že nyní očekáváme přechod ke stabilnímu růstu,“ řekla Yellenová a zdůraznila:

Ale nemyslím si, že recese je nevyhnutelná.

Ministryně financí nicméně zdůraznila: “Inflace je zjevně nepřijatelně vysoká.”

Yellenová také začátkem tohoto měsíce na fóru o politice Dealbook DC řekla, že „nic nenasvědčuje tomu, že by recese probíhala.“

Originální článek Prezident Biden a ministryně financí trvají na tom, že recese v USA není nevyhnutelná pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *