MMF varuje, že kryptoměny mohou destabilizovat trhy

Mezinárodní měnový fond (MMF) uznal, že Bitcoin a další kryptoměny mohou způsobit dominový efekt a destabilizovat globální finanční trhy, pokud jejich používání nebude regulováno.

Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod

MMF: kryptoměny mohou destabilizovat trhy

V nedávné zprávě analytici finančního orgánu varovali před riziky přítomnými v ekonomikách kvůli volatilitě kryptoměn, což je prvek, který může infikovat akciový trh.

Aktiva, která během pandemické krize rostla nejvíce, byly kryptoměny, a to kvůli obrovskému množství peněz, které centrální banky uvolnily ve formě stimulů, aby zabránily zhoršení recese. Wall Street dosáhla historických maxim spolu s akciemi zbytku světa, které zaznamenaly silné oživení.

„Korelace krypto aktiv s tradičními držbami, jako jsou akcie, se výrazně zvýšila, což omezuje jejich vnímané výhody diverzifikace rizika a zvyšuje riziko nákazy napříč finančními trhy,“ napsali ekonomové MMF Tobias Adrian, Tara Iyer a Mahvash S. Qureshi.

„Začalo se o nich předpokládat, že pomohou diverzifikovat riziko a fungují jako zajištění proti výkyvům v jiných třídách aktiv.“

Od té doby začal být Bitcoin přirovnáván ke zlatu a byl nazýván „novým digitálním zlatem“. Mnoho investorů nyní začlenilo digitální aktiva do svých investičních portfolií, aby je diverzifikovali pro vyšší výnosy nebo se jen zajistili proti inflaci.

Experti MMF uznali, že tato korelace mezi krypto a akciemi začala „mimořádnými reakcemi centrální banky na krizi z počátku roku 2020“.

“Silnější korelace naznačují, že Bitcoin se choval jako rizikové aktivum.” uvedli analytici MMF. “Jeho korelace s akciemi se zvýšila více než s jinými aktivy, jako je zlato a dluhopisy,” dodali. Faktem je, že to vše implikuje velmi vysoké riziko dominového efektu pro trhy a také pro investory. „Zvýšená korelace krypto-akcií zvyšuje možnost přelévání sentimentu investorů mezi těmito třídami aktiv,“ varovali odborníci.

Zpráva MMF varuje, že:

“Ostrý pokles cen Bitcoinu může zvýšit averzi investorů k riziku a vést k poklesu investic na akciových trzích. Takže se tento sentiment na jednom trhu přenáší na druhý netriviálním způsobem.”

Dalším zjištěním analýzy MMF je, že tento přenos vnímání těchto aktiv se stává intenzivnějším během turbulentních fází trhů.

Proč by nás to mělo zajímat? Na tomto pozadí Mezinárodní měnový fond vyzývá všechny řádné orgány na světě, aby přijaly komplexní a koordinovaný globální regulační rámec. Země tak mohou mít společné parametry dohledu, které pomáhají zmírňovat rostoucí rizika pro globální finanční stabilitu.

Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny

Originální článek MMF varuje, že kryptoměny mohou destabilizovat trhy pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *