MMF má jasno. Co představuje největší riziko pro kryptotrhy?

Mezinárodní měnový fond (MMF) tento týden vydal nejnovější zprávu o světovém ekonomickém výhledu, ve kterém byl zmíněn i krypto průmysl. MMF letos opět snížil svá očekávání co se týče globálního hospodářského růstu. Za nižší očekávání hospodářského růstu může především prudce rostoucí inflace a úrokové sazby po celém světě. Krypto bylo ve zprávě zmíněno sice jen letmo, a proto se k němu podrobněji vyjádřil ředitel měnových a kapitálových trhů MMF Tobias Adrian. Jak vidí budoucnost kryptoměn včetně stablecoinů se dozvíte v tomto článku.

MMF a stablecoiny

Mezinárodního měnový fond vyjádřil znepokojující předpověď, ve které by mohl kryptotrhy postihnout další krach kryptoměn, včetně stablecoinů. Více to rozvedl ředitel měnových a kapitálových trhů MMF Tobias Adrian, který popsal možný budoucí vývoj následovně.

“Mohli bychom vidět další výprodeje, a to jak v kryptoaktivech, tak na rizikových trzích aktiv, jako jsou akcie. Mohlo by dojít k dalším selháním některých nabídek mincí – zejména některých algoritmických stablecoinů, které byly zasaženy nejtvrději, a existují další, které by mohly selhat.”

Z jeho slov je jasné, že pokud by přišla další recese, bylo by to právě krypto, které by to odneslo nejhůře a kleslo by ještě více. Poučení by se mohlo vzít i z nedávné situace, kdy v květnu letošního roku algoritmický stablecoin TerraUSD zaznamenal obrovský propad, který vyústil v krach. Podle Adriana by se mohly stablecoiny s fiatem i nadále potýkat s velkými problémy. Největší problém pak představují stablecoiny, které nejsou kryté hotovostí.

“Je tam určitá zranitelnost, protože nejsou podporováni jeden na jednoho, například jako Tether. Některé fiat-backed stablecoiny jsou kryty poněkud rizikovými aktivy… je jistě slabinou, že některé stablecoiny nejsou plně kryty aktivy podobnými hotovosti.”

Prioritou regulátorů a jedním z nejdůležitějších kroků by mělo v současné době být prosazování stávajících zákonů o cenných papírech, které se vztahují na kryptoměny a následná další regulace celého krypto průmyslu, včetně milionů investorů, kteří jsou jeho neoddělitelnou součástí.

Originální článek MMF má jasno. Co představuje největší riziko pro kryptotrhy? pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *