Kraken je vyšetřován ministerstvem financí USA za porušení sankcí

Kraken – populární americká kryptoměnová burza – je údajně vyšetřována ministerstvem financí kvůli údajné obsluze sankcionovaným íránským uživatelům. Očekává se, že ministerstvo uloží pokutu.

Podle ministerstva financí Kraken porušil zákon

Jak uvedl New York Times, vyšetřování potvrdilo pět lidí spojených s Krakenem. Každý z nich se rozhodl zůstat v anonymitě kvůli strachu z odvetných opatření společnosti.

Vyšetřování údajně probíhá od roku 2019. Pokud by to byla pravda, udělalo by to z Krakenu největší kryptospolečnost, která bude čelit vynucovacímu řízení OFAC za porušení sankcí týkajících se Íránu. Taková obchodní omezení byla zavedena v roce 1979 a zakazovuje export jakéhokoli zboží nebo služeb do země ze Spojených států.

Na dotaz mluvčí ministerstva financí uvedla, že agentura nekomentuje potenciální nebo probíhající vyšetřování. Zpráva NYT tvrdí, že generální ředitel Jesse Powell v roce 2019 sdílel zprávy naznačující, že jeho firma by mohla porušit zákon, pokud by výhody pro společnost převážily nevýhody.

Powell se nikdy netajil svými liberálními hodnotami. V březnu odmítl žádost ukrajinského vicepremiéra, aby dobrovolně přestal obsluhovat ruské zákazníky. Ve stejném vláknu na Twitteru uvedl, že posláním jeho společnosti je být vstupním budem lidí po celém světě do kryptoměn, „kde na libovolných čarách na mapách nezáleží“.

Na druhou stranu Powell neochotně vyhověl kanadským úřadům, když byl v únoru požádán o prosazení sankcí proti demonstrantům Freedom Convoy. Ve skutečnosti v té době čelil samostatnému vyšetřování kvůli propagaci samoobslužných peněženek uživatelům, přičemž varoval, že bude muset zmrazit jejich finanční prostředky, pokud bude donucen vládou.

Mezi kanadskými a ruskými událostmi se regulační orgány po celém světě rychle začaly obávat potenciální role kryptoprůmyslu při podpoře obcházení sankcí.

Mezinárodní měnový fond v dubnu varoval, že i těžaři BTC by Rusko mohlo využít k vyhnutí se sankcím. Prezident Putin osobně projevil zájem o těžbu Bitcoinu kvůli výhodám, které by Rusko v tomto odvětví mohlo mít. Generální ředitel Binance Changpeng Zhao však popírá, že by kryptoměny byly dobrým nástrojem pro obcházení obchodních omezení. 

“Když se podíváte na data, nikdo chytrý to neudělá,” řekl během dubnového rozhovoru. “Krypto je příliš sledovatelné, vlády po celém světě jsou velmi dobré ve sledování krypto transakcí.”

Originální článek Kraken je vyšetřován ministerstvem financí USA za porušení sankcí pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *