Je čas koupit salvadorské dluhopisy, nabádá Morgan Stanley

Bankovní gigant Morgan Stanley nazval bitcoinové dluhopisy vydané v Salvadoru za jejich aktuální cenové úrovně nákupní příležitostí částečně kvůli nedávnému krachu kryptoměn, který narušil hodnotu držených BTC v zemi. Navzdory svému velkému dluhu by to vláda mohla zvládat po dobu nejméně jednoho roku, aniž by nesplnila své dluhopisy, uvedla investiční banka.

Špatné scénáře se již odrážejí v ceně

Během jednioho z nejhorších medvědích trhů v historii kryptoměn se první země, která přijala Bitcoin jako své zákonné platidlo, se dostala do hluboké finanční tísně. Finanční potíže El Salvadoru se projevují v propadu cen dluhopisů, částečně připisovaných jeho expozici vůči primární kryptoměně. Dluhopisy splatné v roce 2027 letos klesly o 32 centů na dolar na 28 centů a minulý pátek se dotkly rekordního minima 26,3 centů, poznamenala agentura Bloomberg.

Na prezidenta Salvadoru Nayibem Bukele je vyvíjen tlak, aby zaplatil 800 milionů dolarů na splátku dluhopisů splatnou v lednu 2023. Vzhledem k tomu, že jeho referenční dluhopisy splatné v roce 2032 vynesly 24 %, ceny jeho dluhopisů klesly. V souladu s ostatními ohroženými zeměmi, jako jsou Ukrajina, Argentina atd.

Simon Waever – globální šéf úvěrové strategie pro rozvíjející se trhy v Morgan Stanley – zastává relativně optimistický pohled na ekonomické vyhlídky Salvadoru a říká, že země pravděpodobně nesměřuje k platební neschopnosti uprostřed zpřísněné globální likvidity. Podle jeho odhadů by cena dluhopisu pro rok 2027 měla být místo toho 43,7 centů za dolar.

“Trhy jasně stanovují ceny s vysokou pravděpodobností autarkního scénáře, ve kterém Salvador nesplácí, ale nedochází k žádné restrukturalizaci.”

Obecně negativní sentiment ohledně výhledu země je údajně spojen s eruptivní změnou Bukeleho politik, od přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla až po oznámení spuštění dluhopisů. Navzdory nedávnému vzestupu aktiva jeho hodnota klesla o více než 50 % od prvního nákupu v Salvadoru v září loňského roku.

Opakovaně odložené bitcoinové dluhopisy

Když vláda El Salvadoru v listopadu loňského roku oznámila plán vydat dluhopisy kryté BTC v hodnotě 1 miliardy dolarů, měla za cíl přinést nějakou hotovost pro svou problematickou ekonomiku. Výnosy z dluhopisů budou směřovány na podporu velmi oblíbeného „Bitcoin city“.

Vzhledem k současné medvědí situaci na trhu vláda během posledních měsíců několikrát odložila spuštění BTC dluhopisy, protože vysoká volatilita Bitcoinu by mohla potenciálně zhoršit dluhovou otázku země.

Originální článek Je čas koupit salvadorské dluhopisy, nabádá Morgan Stanley pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *