Jak se zajistit před extrémní inflaci?

Inflace v mnoha zemích světa je na extrémních úrovních za mnoho desetiletí a ve Spojených státech dosáhla v ročním vyjádření 40letého maxima 9,1 %. S tím můžeme udělat jen málo. V posledních týdnech a měsících jsme zde hodně mluvili o korelacích mezi různými třídami aktiv a o tom, jak se v této situaci chovají krypto investoři. Dnes se pokusíme najít odpověď na jednoduchou a krátkou otázku:

Co si musíte koupit, abyste předběhli tak extrémní inflaci?

Nejprve se musíme rozhodnout, za jaké období budeme výsledky posuzovat. Navrhuji vzít čtyři období pro analýzu: 1, 2, 4 a 8 let.

Pro každé z těchto období zpětného pohledu jednoduše porovnáme výkonnost některých aktiv se změnou indexu spotřebitelských cen (míra inflace za dané období). Budeme porovnávat měsíčně. Pokud v některém měsíci byla inflace vyšší než výnos z aktiva, dáme červenou značku, pokud naopak – modrou.

Co se tedy historicky ukázalo jako dobré zajištění proti inflaci?

Bitcoin? Ano i ne. Podívejte se na graf níže. Za poslední 4 měsíce byly výnosy Bitcoinu nižší než extrémní inflace za poslední rok. Bitcoin však překonal inflaci v horizontu 2, 4 a 8 let. Je to tedy dobré zajištění proti inflaci? Z hlediska roční inflace ne. Tečka.

Jak předběhnout inflaci?

Dobře, pokud digitální zlato nefunguje, možná byste se měli podívat na fyzické zlato?

Jak předběhnout inflaci?

Jejda, výsledky u zlata jsou ve skutečnosti horší než u Bitcoinu. Bitcoin v horizontu 1 roku zaostává za inflací. Zlato na druhé straně zaostává v 1 i 2leté perspektivě. Peteru Schiffovi o tom neříkejte.

Tak, pokud zamýšlený uchovatel hodnoty spolehlivě nepřekoná inflaci, možná bychom se měli obrátit na akciový trh? Podívej se sami:

Jak předběhnout inflaci?

Akciový trh, stejně jako Bitcoin, stále předbíhá inflaci v 2letém časovém horizontu. Takže vlastně sázka na riziková aktiva v tomto smyslu byla na delší období dobrou volbou, alespoň prozatím.

Při procházení nejoblíbenějšími možnostmi se zdá, že jedinou šancí, jak se dostat před inflaci za 1 rok, jsou některá aktiva, která stojí za růstem. Tak se pojďme podívat na ropu?

Jak předběhnout inflaci?

Bingo! Ropa dlouhodobě překonávala inflaci v posledních 1, 2 a 4 letech. Nahraďte ropu jakoukoli jinou komoditou v energetickém a zemědělském sektoru a výsledek bude stejný.

Pokud je tedy vaším jasným cílem překonat inflaci během období vysoké inflace, měli byste vsadit na aktiva, která stojí za tímto zvýšením.

Originální článek Jak se zajistit před extrémní inflaci? pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *