Hardfork Vasil přichází – co přináší?

Jen pár dní nás dělí od dalšího milníku: Cardano míří na další hard fork. S upgradem „Vasil“, který začne 22. září a bude pravděpodobně dokončen 27. září. Blockchain získá zvýšení výkonu, které by mělo být patrné na mnoha úrovních. Jaká jsou ale konkrétní vylepšení?

Další úroveň vývoje

Pro přehlednost je vývoj Cardana rozdělen do několika fází. Síť je v současné době ve „fázi Basho“, pojmenovaná po japonském básníkovi Matsuo Bashō. Poté, co předchozí aktualizace rozšířily pole působnosti, například integrací smart kontraktů, se Cardano v této fázi rozšiřuje. Více transakcí, rychlejší zpracování a zaměření na interoperabilitu: V Basho bude Cardano zaměřeno na masové přijetí. Hard fork Vasil je důležitým stavebním kamenem.

Ačkoli podle Charlese Hoskinsona – průměrného uživatele Cardana to bezprostředně neovlivňuje. Ale je to víc o vývojářích: „Děláme vylepšení sítě, konsensuální vylepšení pomocí pipeliningu, aktualizujeme významné změny v jazyce Plutus,“ řekl šéf Cardano, který o upgradu Vasil mluví jako o „největším a nejdůležitějším hard forku, který jsme kdy udělali“.

Vasil přinese mnoho výhod i pro uživatele

Uživatelé však neodcházejí s prázdnou. Upgrade „zvýší propustnost Cardana,“ vysvětluje Hoskinson, „a optimalizuje systém tak, aby vyhovoval rostoucímu počtu aplikací decentralizovaných financí (DeFi), smart kontraktů a DEX (decentralizovaných burz). V konečném důsledku z toho profitují všichni uživatelé Cardana.

„Zhruba řečeno, smart kontakty jsou stále efektivnější a levnější,“ shrnuje vývojář Cardana Lars Brünjes. Smart kontrakty „potřebují méně úložného prostoru, a tudíž nižší transakční poplatky“. Situace výhodná pro obě strany: „Pro uživatele to bude rychlejší a levnější a vývojáři budou mít více příležitostí k sepsání ještě výkonnějších smart kontraktů, které budou také fungovat lépe,“ říká matematik.

A pak?

Vasil je důležitý, ale ne jediný dílek skládačky éry basho ohledně škálování. Navíc se rozšiřují sidechainy, které zvyšují přenos tokenů a tím i interoperabilitu Cardana s ostatními sítěmi. Další pozornost je věnována škálování vrstvy 2 „Hydra“. Hydra, pojmenovaná na mnohohlavém monstru z řecké mytologie, umožňuje provádět transakce paralelně bez zatížení hlavního sítě. „Hrubá myšlenka za tím je, že transakce se neprovádějí na blockchainu, ale mimo řetězec, abych tak řekl,“ říká Brünjes.

Po vlně škálování Cardano konečně vstoupí do svého posledního cyklu: éry Voltaire, kde je kontrola nad sítí postupně předávána uživatelům. V této fázi se vše točí kolem řízení, uživatelé získají více participačních práv.

Originální článek Hardfork Vasil přichází – co přináší? pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *