El Salvador: přijde rozmach nebo krach?

El Salvador, pro někoho neznámý středoamerický stát, který si však drží jedno velmi zajímavé světové prvenství. V posledních měsících se název tohoto malého státu skloňuje čím dál častěji, a to především v souvislosti s jeho mladým a ambiciózním prezidentem, který je zároveň velkým milovníkem kryptoměn. Jak se dále vyvíjí celá situace okolo bitcoinu v zemi se dozvíte v tomto článku.

El Salvador rozmach nebo krach

El Salvadoru včele s jeho prezidentem Nayib Bukele se opět dostalo velké pozornosti. Může za to především sen prezidenta, který by chtěl ze země udělat světové centrum digitální transformace. Část tohoto bitcoinového snu se mu již podařilo naplnit. Země se v roce 2021 stala první zemí na světě, které přijala bitcoin jako své zákonné platidlo. Toto zásadní rozhodnutí mělo zlepšit celkovou ekonomickou situaci země a zároveň usnadnit místním bankovnictví a přilákat nové zahraniční investice. Přijetí však bylo jak místními obyvateli, tak světovými lídry kritizováno, a to hlavně z důvodu vysoké volatility bitcoinu a jeho dopadu na životní prostředí.

Tento týden ve svém prohlášení uvedl Alejandro Zelaya, ministr financí Salvadoru, že i navzdory ztrátě přes 50 %, kterou vláda utrpěla při svých nákupech, si bitcoin jako zákonné platidlo vede dobře.

“Přijetí bitcoinu bylo prospěšné pro obyvatele Salvadoru bez bankovního účtu a také přilákalo cestovní ruch a investice. Je to fenomén, který existuje a získává půdu pod nohama a bude existovat i v nadcházejících letech. Nové technologie ukázaly, jak se lidé v předchozích letech báli věcí, jako jsou webové stránky a digitální podnikání, ale časem se ukázalo, že realita je jiná.” řekl Zelaya.

Během posledních 10 měsíců El Salvador nakoupil 2 301 BTC za 103,9 milionů dolarů. Na začátku července mělo jeho portfolio hodnotu 46,6 milionů dolarů, což je pokles o 55 %. Díky nedávnému nárůstu na krypto trzích má nyní portfolio hodnotu téměř 56 milionů dolarů.

Originální článek El Salvador: přijde rozmach nebo krach? pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *