Coinbase čelí další žalobě, z čeho je burza obviňována tentokrát?

Přední americká kryptoměnová burza Coinbase bude čelit dalším žalobě. Tentokrát skupina investorů tvrdí, že společnost učinila nepravdivá a zavádějící prohlášení, což způsobilo, že cena jejích akcií (COIN) mezi 14. dubnem 2021 a červencem 2022 prudce klesla.

Coinbase vstoupila na burzu 14. dubna 2021 prostřednictvím přímé kotace na Nasdaq. Akcie společnosti se začaly obchodovat kolem 400 USD, ale již první obchodní den uzavřely na 328 USD a k dnešnímu dni jsou na 52,93 USD.

Coinbase čelí skupinové žalobě

Skupinová žaloba podaná k okresnímu soudu Spojených států pro okres New Jersey tvrdí, že Coinbase „učinila materiálně nepravdivá a zavádějící prohlášení týkající se podnikání, operací a zásad dodržování předpisů“ od doby, kdy byla zveřejněna.

Podle Bragar Eagel & Squire, PC, celostátně uznávané právnické firmy na práva akcionářů, se mohou dlouhodobí akcionáři a investoři, kteří utrpěli ztrátu, připojit k žalobě bez jakýchkoli nákladů nebo závazků.

Oznámení o skupinové žalobě zdůraznilo dvě hlavní události, které negativně ovlivnily cenu akcií COIN. Prvním bylo kontroverzní zveřejnění rizik společnosti, zatímco druhým bylo vyšetřování SEC.

Podání oznámení o riziku Coinbase

10. května 2022 vydala Coinbase svou zprávu o výdělcích za 1. čtvrtletí, která odhaluje, že se mezi lednem a dubnem dostala do ztráty 430 milionů dolarů. Zatímco čísla byla horší, než se očekávalo, zveřejnění rizika ve zprávě o výdělcích vyvolalo mezi zákazníky burzy pozdvižení.

Podle oznámení zveřejněného u Komise pro cenné papíry a burzy Spojených států (SEC) mohou zákazníci Coinbase ztratit přístup ke krypto aktivům uloženým na burze, pokud společnost někdy podá návrh na bankrot jako jiné kryptofirmy, které v posledních několika měsících zbankrotovaly.

Je to proto, že uživatelé Coinbase by mohli být považováni za „obecné nezajištěné věřitele“, takže by byli poslední, kdo by vznesl nároky. Po zveřejnění se generální ředitel společnosti Brian Armstrong omluvil zákazníkům a poznamenal, že zveřejnění bylo něco, co měla burza udělat dříve. COIN nicméně ten den propadl o 26,4 % na historické minimum (ATL).

SEC vyšetřuje Coinbase kvůli nabídce cenných papírů

Po květnové kontroverzi narazila Coinbase minulý měsíc na další velký zádrhel, když SEC začala vyšetřovat, zda burza nenabízela americkým investorům neregistrované cenné papíry.

Vyšetřování bylo zahájeno poté, co byl bývalý produktový manažer Coinbase obviněn ze schématu obchodování zasvěcených osob, které přineslo zisk 1,5 milionu dolarů. Přestože zaměstnanec nedávno vinu odmítl, regulátor tvrdil, že devět z tokenů zapojených do schématu obchodování zasvěcených osob byly neregistrované cenné papíry.

 

Originální článek Coinbase čelí další žalobě, z čeho je burza obviňována tentokrát? pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *