BIS: Po masivním výprodeji se projevily slabé stránky kryptoměn

Bank of International Settlements (BIS), globální orgán pro centrální banky, tvrdí, že slabé stránky kryptoměn, na které bylo poukazováno dříve, se „do značné míry projevily“. 

Slabé stránky kryptoměn podle BIS

Banka pro mezinárodní platby (BIS) varovala, že se naplňuje nebezpečí decentralizovaných digitálních peněz.

BIS ve své výroční ekonomické zprávě, zveřejněné v úterý, vysvětlila, že výprodej kryptotrhu a kolaps kryptoměny terra (LUNA) a algoritmického stablecoinu terrausd (UST) jsou indikátory strukturálního problému v sektoru kryptoměn.

„Strukturální chyby činí kryptosvět nevhodným jako základ pro peněžní systém: postrádá stabilní nominální kotvu, zatímco omezení jeho škálovatelnosti vedou ke fragmentaci. Kryptoměny se často spoléhají na neregulované zprostředkovatele, kteří představují finanční riziko,“ píše se ve zprávě BIS.

Agustin Carstens, generální ředitel BIS, v úterním rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že jakákoli forma peněz nakonec postrádá důvěryhodnost bez vládou podporovaného orgánu, který může využívat rezervy financované z daní a dodal:

Myslím, že všechny tyto slabiny, na které bylo dříve poukázáno, se do značné míry zhmotnily.

Carstens nevěří, že zhroucení kryptotrhu způsobí systémovou krizi způsobem, jakým špatné půjčky spustily globální finanční krach. Podrobně uvedl:

Podle toho, co víme, by to mělo být docela zvládnutelné. Ale je spousta věcí, které nevíme.

Ve zprávě zveřejněné v květnu BIS uvedla, že devět z 10 centrálních bank po celém světě zkoumá své vlastní digitální měny.

“Toto je téma, které je na agendě G20 již nějakou dobu,” řekl dále Carstens a dodal, že existuje “dobrá šance, že se to pohne vpřed.” Poukázal na to, že některé země již provedly „skutečné“ zkoušky se svou digitální měnou centrální banky.

Carstens věří, že „v příštích několika letech“ budou existovat mezinárodní standardy pro CBDC a poznamenává, že 12 měsíců je pravděpodobně „příliš krátká doba“.

Tento týden BIS Innovation Hub oznámil, že jeho projekt Eurosystem Center bude zkoumat trhy s kryptoměnami. S odkazem na to, že „Kolaps mnoha stablecoinů a DeFi platforem pro půjčování zdůraznil obtížnost při posuzování jejich rizik a ekonomického potenciálu,.“ Cílem projektu je vytvořit open source platformu tržního zpravodajství, která by obsahovala tržní kapitalizaci, hospodářské činnosti a rizika pro finanční stabilitu.

Originální článek BIS: Po masivním výprodeji se projevily slabé stránky kryptoměn pochází z webu CryptoSvet.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *